Kontakty z dziećmi Warszawa

Kontakty z dziećmi Warszawa

Gros spraw rodzinnych prowadzonych w ramach naszej Kancelarii stanowią sprawy o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Niejednokrotnie Klienci zamiennie posługują się sformułowaniem „widzenia”, acz to pojęcie nie 
Każdy rodzic, niezależnie od tego, gdzie przebywa, ma zgodnie z art. 113 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem – osobistą styczność z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (Skype, Facebook, Messenger, WhatsApp).

Adwokat kontakty z dzieckiem Warszawa Kancelaria adwokacka

Jak można ustalić kontakty dziecka z rodzicem?

Także rodzice, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej mają prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Sposób i forma utrzymywania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem zależy od wieku dziecka, rodzica więzi z dzieckiem, stanu zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego dziecka. Sama częstotliwość utrzymywania kontaktów zależy również od konkretnej sytuacji faktycznej i prawnej dziecka oraz obojga rodziców. Pożądanym jest, aby kontakty drugiego rodzica odbywały się z poszanowaniem potrzeb dziecka i rozsądnych życzeń małoletniego. Jeśli więc dziecko chce spotykać się z rodzicem, deklaruje bliskie więzi emocjonalne, sąd winien uwzględnić zdanie dziecka w tym zakresie.

Zgodnie z polskim prawem, określenie kontaktów rodzica z dzieckiem może nastąpić w następujący sposób:

  • porozumienie między rodzicami,
  • postanowienie sądu (sprawa o ustalenie kontaktów),
  • wyrok rozwodowy sądu,
  • ugoda sądowa,
  • ugoda zawarta przed mediatorem.

Rodzice zgodni w w sprawach dotyczących dziecka mogą sporządzić porozumienie na piśmie, które reguluje zasady spotykania się rodzica z dzieckiem. W przypadku braku porozumienia, a także braku komunikacji rodziców w tym zakresie, o kontaktach rozstrzyga sąd rodzinny po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, w tym wielokrotnie dowodu z opinii biegłych psychologów.

W przypadku sądowego ustalenia kontaktów, sąd wskazuje sposób i częstotliwość kontaktów rodzica z dzieckiem. Określa, że rodzic ma prawo do kontaktów w miejscu, w którym mieszka dziecko, bądź poza tym miejscem, w obecności drugiego rodzica lub pod jego nieobecność, a w razie potrzeby może również ustalić, że spotykanie się z dzieckiem przez rodzica będzie odbywać się w obecności kuratora sądowego. O sposobie, częstotliwości i konkretnych terminach spotkań dziecka z rodzicem Sąd decyduje z 

Zdarza się, ze kontakty z dzieckiem są ograniczone bądź zakazane z uwagi na dobro dziecka. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem (art. 113§ 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie

To sąd rozwodowy zajmuje się ustaleniem kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Kontakty z dziećmi po rozwodzie są regulowane w wyroku rozwodowym i jest to obowiązkowe rozstrzygnięcie sądu.

Można także w wyroku rozwodowym nie orzekać o kontaktach i wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem adwokat może złożyć po uprawomocnieniu orzeczenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

Kontakty innych członków rodziny z dzieckiem

Poza rodzicami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie kontaktu z dzieckiem mają m.in. dziadkowie. Sprawy tego typu są również dość powszechne.

Zapraszamy do skontaktowania się z prawnikiem celem uzyskania szczegółowych informacji na temat postępowania w przedmiocie kontaktów. Nasza Kancelaria adwokat Warszawa ma szerokie doświadczenie w ww. sprawach.

Skontaktuj się z nami!

     

    Pomoc Prawna Warszawa
    ul. Wilcza 29a/lok 7
    00-544 Warszawa
     kancelaria@kancelariasprawrodzinnych.pl
     511-260-520

    To Top