Profesjonalne mediacje Warszawa
Czym jest mediacja?
Mediacja jest sposobem na rozwiązanie sporu powstałego pomiędzy dwoma osobami przy udziale mediatora m.in. w postępowaniu o rozwód, podział majątku, alimenty, kontakty. Jej celem jest umożliwienie spotkania się obu stronom sporu, w czasie którego mogą wspólnie ustalić sporne kwestie oraz dojść do porozumienia. Mediator buduje atmosferę sprzyjającą satysfakcji stron. To jednak strony, nie mediator, w czasie spotkania podejmują starania, by rozwiązywać swoje problemy.
Istnieją mediacje cywilne, karne, gospodarcze, administracyjne. Z punktu widzenia naszej specjalizacji istotną rolę pełnią mediacje rodzinne.
Mediacja w sprawach rodzinnych (o rozwód i separację) zmierza do pogodzenia małżonków i zakończenia konfliktu. Pozwala spojrzeć wzajemnie na swoje potrzeby i oczekiwania, wypracować akceptowalne i satysfakcjonujące porozumienie pomiędzy stronami. Jeśli to się nie powiedzie, w postępowaniu mediacyjnym można ustalić istotne z perspektywy stron kwestie, których zakres jest następujący:
- alimenty, podział majątku wspólnego,
- określenie sposobu korzystania z mieszkania,
- przyznanie mieszkania jednemu z małżonków,
- wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi i kontakty z małoletnimi dziećmi (sąd uwzględni takie porozumienie jeżeli będzie ono zgodne z dobrem dzieci),
- alimenty na rzecz dzieci lub małżonka,
- sporządzenie planu wychowawczego (porozumienie rodzicielskie – art. 58 § 1 krio).
Mediacja nie jest dopuszczalna w sprawach o: ustalenie ojcostwa, ustalenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa. przysposobienie, unieważnienie małżeństwa, pozbawienie lub zawieszenie wykonywania władzy rodzicielskiej. Jeżeli strony (lub jedna z nich) jest uzależniona od alkoholu, narkotyków. jest chora psychicznie oraz w przypadku występowania czynu karalnego np. przemocy w rodzinie, skierowanie do mediacji nie jest możliwe, ponieważ naruszałoby zasadę równości stron.
Mediacja jest dobrowolna. Bez zgody stron mediacja nie będzie się toczyć.
Kim jest mediator ?
Mediator winien być osobą kompetentną i fachową, posiadającą wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa oraz umiejętności praktyczne dotyczące mediacji w sprawach rodzinnych. Mediator pomaga skonfliktowanym członkom rodziny określić sporne zagadnienia oraz osiągnąć porozumienie. Strony mogą wybrać mediatora lub zostanie on wskazany przez sąd. Mediator jest osobą bezstronną, dbającą o neutralność i równe traktowanie stron. Powinien czuwać nad tym, aby strony traktowały się nawzajem z szacunkiem i godnością oraz by spotkania odbywały się w atmosferze zrozumienia i zaufania. W przypadku wątpliwości co do bezstronności można zwrócić się o jego zmianę. Listy stałych mediatorów prowadzą organizacje pozarządowe oraz uczelnie, mogą one także tworzyć ośrodki mediacyjne. Listy zawierające nazwiska mediatorów sądowych znajdują się w każdym sądzie.
Rola Mediatora sprowadza się do pomocy i wsparcia dla stron w rozmowie na temat sporu i w wypracowaniu przez nie rozwiązania. Mediujący powinien zachować bezstronność i być neutralnym.
Przebieg mediacji jest poufny. Mediator:
- jest zobowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się podczas prowadzenia mediacji;
- nie może być przesłuchany jako świadek w sprawie, w której prowadził mediację, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy;
- może – będąc upoważniony przez sąd na wniosek stron – zapoznać się z aktami sprawy.
Mediacje rodzinne mogą toczyć się zarówno przed wystąpieniem do sądu, jak i w trakcie postępowania sądowego. Mogą toczyć się w trakcie sprawy przed sądem rejonowym jako sądem rodzinnym bądź sprawy o rozwód. Mediacja może być prowadzona na podstawie:
- umowy o mediację zawartej między stronami,
- wniosku stron,
- postanowienia sądu.
Jeżeli w sprawie o rozwód lub separację sąd nabierze przekonania, że możliwe jest wznowienie pożycia między małżonkami, może skierować strony do mediacji, podczas której możliwe będzie wyjaśnienie spornych kwestii i doprowadzanie do porozumienia. Gdyby nie doszło do pogodzenia się małżonków, sąd może w każdym czasie skierować strony do mediacji w celu ustalenia kwestii majątkowych oraz władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi.
Jak przebiega mediacja ?
- mediator nawiązuje kontakt telefoniczny ze stronami w celu ustalenia dogodnego terminu i miejsca posiedzenia mediacyjnego (nie może to być budynek sądu, siedziba albo mieszkanie stron);
- posiedzenie mediacyjne nie musi się odbyć, jeśli strony lub jedna z nich tego nie chce;
- mediator spotyka się ze stronami lub może się spotkać indywidualnie z każdą ze stron i pośredniczy w rozmowie między nimi, przekazując im stanowiska każdej z nich;
- z przebiegu mediacji mediator sporządzi protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę, zostanie ona wpisana do protokołu albo do niego dołączona. Mediator niezwłocznie po zakończeniu mediacji przekazuje protokół do właściwego sądu oraz doręcza jego odpis stronom.
Co to jest ugoda?
To umowa między stronami sporu, w której określone są wzajemne prawa i obowiązki stron. W ugodzie można określić m.in.:
- z kim po rozwodzie zamieszkają dzieci,
- kiedy i w jaki sposób rodzic, który nie będzie na stałe mieszkał z dziećmi, będzie mógł się z nimi spotykać,
- w jaki sposób zostanie podzielone mieszkanie. czy majątek wspólny,
- który z małżonków, w jakiej wysokości i jak często będzie płacił alimenty.
W ugodzie nie można ustalić, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. O tym może orzekać jedynie sąd. Należy pamiętać, że treść ugody muszą zaakceptować obie strony.
Uczestnicy mediacji nie są zobowiązani do zawarcia ugody. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia ugody, strony nie są związane propozycjami wzajemnych ustępstw, czy oświadczeniami składanymi przed mediatorem i nie mogą się na nie powoływać w trakcie dalszego postępowania. Niezawarcie ugody nie powoduje dla stron uczestniczących w mediacji żadnych negatywnych konsekwencji. Strony mogą nadal dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym.
Czy ugodę zatwierdza sąd ?
Przez podpisanie ugody i wymienienie się dokumentami strony wyrażają zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie, o czym mediator informuje strony. Sąd odmówi zatwierdzenia ugody albo nadania jej klauzuli wykonalności, w całości lub w części, gdy jest:
- sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego,
- zmierza do obejścia prawa,
- niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji(czyli przez komornika, tak jak wyrok sądu), sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności.
Jakie są opłaty za mediację?
Koszty mediacji ponoszą strony. Są one zazwyczaj ponoszone po połowie, chyba że strony ustalą inny sposób rozliczeń.
Jeśli dojdzie do zawarcia ugody, która jest wynikiem mediacji, strona otrzyma zwrot 75% opłaty sądowej, którą zapłaciła wnosząc sprawę do sądu.
W przypadku mediacji, do której doszło nie na podstawie postanowienia sądu, wysokość wynagrodzenia mediatora i zwrot jego wydatków wynikają z cennika ośrodka mediacyjnego lub strony uzgadniają je razem z mediatorem przed rozpoczęciem mediacji. Od ponoszenia ww. kosztów strona nie może zostać zwolniona, nawet jeśli korzysta ze zwolnienia od kosztów sądowych.
Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 501-219-666 i do odbycia wstępnej konsultacji w sprawie spotkania z mediatorem.