Nasza Kancelaria oferuje również pomoc prawną w zakresie spraw o podział majątku wspólnego małżonków.
Postępowanie w sprawie o podział majątku dorobkowego można zainicjować po ustanowieniu rozdzielności majątkowej (przez Sąd bądź umownie), bądź też po uzyskaniu prawomocnego wyroku rozwodowego.
Podział majątku jest możliwy wyjątkowo także w sprawie o rozwód. Aby w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego niezbędnym warunkiem jest, ustalenie przez Sąd, że przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Innymi słowy, sądowy podział majątku nie może wiązać się z nadmiernym przedłużeniem postępowania rozwodowego, w praktyce więc chodzi o podział, co do którego małżonkowie nie są w sporze.
Podział majątku w Warszawie Kancelaria w Warszawie
Niejednokrotnie kwestia podziału majątku wspólnego doprowadza małżonków do konfliktu wokół składu i wartości majątku, który ostatecznie znajduje swój finał w sądzie.
Sprawy dotyczące podziału majątku po rozwodzie bądź podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności bądź bywają niezwykle skomplikowane. Podział majątku jest postępowaniem złożonym. Przedmiotem sporu może być ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku, składu majątku wspólnego małżonków, sposobu podziału majątku małżeńskiego czy zakresu podziału majątku wspólnego po rozwodzie, a także rozliczenie nakładów poczynionych z majątku wspólnego, związanych z podziałem majątku.
Wspólny majątek można podzielić na dwa sposoby:
- polubownie u notariusza – obie strony spotykają się w kancelarii, podpisują stosowny dokument i na tym kończy się całe postępowanie.
- W sądzie – gdy strony nie mogą dojść do porozumienia polubownie.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Obok majątku wspólnego każdy z małżonków może dysponować majątkiem osobistym. W skład odrębnego majątku wchodzą m.in.:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
- przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków; prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość);
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków; przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
- prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy; przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
W sprawach o podział majątku często podnosi się roszczenia dotyczące przesunięć majątkowych z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego współmałżonka oraz do majątku wspólnego. Zawsze trzeba pamiętać, iż nakłady i wydatki z majątku osobistego na majątek wspólny, nadto z majątku wspólnego na majątek osobisty, budzą obowiązek wzajemnych rozliczeń, w szczególności w momencie ustania małżeństwa.
Czy każdy z małżonków ma równe udziały w majątku wspólnym?
Zasadą jest, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym z ważnych powodów, na żądanie każdego z małżonków, z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania majątku wspólnego. W praktyce nierówny podział majątku występuje rzadko i podyktowany jest takimi okolicznościami, jak m.in. brak przyczynienia się do powstania majątku, trwonieniem majątku, zaciąganiem zobowiązaniem, uchylaniem się od podejmowania starań na rzecz powiększania majątku, zaniedbywaniem obowiązków domowych.
Doświadczony adwokat od podziału majątku zarekomenduje zasadność złożenia wniosku o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym.
Wniosek o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej
Roszczenie o podział majątku wspólnego należy zgłosić do sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku.
Wniosek podlega opłacie w wysokości 1000 zł. Jeżeli małżonkowie przedstawią wspólny projekt podziału, opłata od wniosku jest niższa i wynosi 300 zł.
Roszczenie o podział majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu. Nie warto jednak czekać zbyt długo na zainicjowanie postępowania o podział majątku podlegającego podziałowi, chociażby z uwagi na kwestie dowodowe.
W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd z urzędu ustala skład tego majątku oraz jego wartość. Wartość poszczególnych składników majątku ustala się według cen z chwili dokonywania podziału – chodzi o chwilę zamknięcia rozprawy.
W sprawie o podział majątku sąd może zastosować trzy sposoby jego podziału:
- podział fizyczny rzeczy wchodzących w skład majątku
- przyznanie rzeczy jednemu z małżonków z obowiązkiem odpowiedniej spłaty drugiego małżonka
- sprzedaż rzeczy stosownie do przepisów kodeksu post. cywilnego
Jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość, niejednokrotnie zachodzi potrzeba ustalenia jej wartości, albowiem strony nie są w tym zakresie zgodne. Wówczas sąd posiłkuje się opinią biegłego ds. wyceny nieruchomości.
Podział majątku Warszawa – Adwokat podział majątku
Czy w sprawie o podział majątku warto skorzystać z pomocy prawnika?
Podział majątku przed sądem bywa skomplikowany, często nie ze względu na skomplikowane procedury sądowe, ale ze względu na zachowanie samych stron, które często próbują zataić część majątku mogącego ulec podziałowi. Strony mają obowiązek przedstawienia materiału dowodowego, wyliczeń nakładów i wydatków, na podstawie których sąd dokona własnej oceny i dokona rozliczenia majątku wspólnego, i ustali podział majątku.
Jeśli zależy Ci na sprawiedliwym podziale skontaktuj się z naszą Kancelarią. Posiadamy bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o podział majątku.
Skontaktuj się z nami!
Pomoc Prawna Warszawa
ul. Wilcza 29a/lok 7
00-544 Warszawa
kancelaria@kancelariasprawrodzinnych.pl
511-260-520