Separacja Adwokat Warszawa
Zanim małżonkowie zdecydują się ostatecznie na rozwód, mogą podjąć decyzję o separacji. Separacja przed rozwodem może służyć pojednaniu małżonków, upewnieniu się w słuszności decyzji o ostatecznym rozstaniu bądź może wynikać ze względów religijnych. Często separacja jest pierwszym krokiem do ostatecznego ustania związku małżeńskiego. To małżonkowie decydują, czy chcą z niej skorzystać. Wielu Klientów w czasie konsultacji w Kancelarii dopytuje, czym różni się separacja faktyczna od separacji prawnej (formalnej).
Czym jest separacja?
Otóż, różnice między separacją a rozwodem są tego typu, że w przypadku separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa. Istotną różnicą między separacją a rozwodem jest obowiązek wzajemnej pomocy. Małżonkowie pozostający w separacji są względem siebie zobowiązani do wzajemnej pomocy tylko, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
Sąd orzeka separację, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Separacja tym różni się od rozwodu, że przesłanką orzeczenia separacji nie jest trwały rozkład pożycia. Istnieje więc możliwość zniesienia separacji. Nie orzeka się separacji, gdyby w jej skutek miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Separacja nie jest możliwa, gdy jej orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Co istotne, jeżeli jeden z małżonków złoży wniosek o separację, a drugi zażąda rozwodu, to sąd orzeczenie rozwód, chyba że orzeczenie rozwód i okaże się prawnie niedopuszczalne.
Rozwód czy separacja?
Separacja jest prostszym, szybszym i tańszym sposobem na „rozejście” się małżonków niż rozwód. Wniosek o separację w przypadku zgody obojga małżonków (postępowanie nieprocesowe) sąd rozstrzyga na jednym posiedzeniu, wnioskodawca uiszcza stałą opłatę w wysokości 100 zł (w przypadku rozwodu stała opłata wynosi 600 zł). Pozew o separację może złożyć małżonek winny rozkładowi pożycia, co z kolei w przypadku rozwodu nie jest możliwe. W sprawach o separację sąd może orzec o winie, może również zaniechać orzekania o winie.
Separacja bez sądowego jej potwierdzenia, tj. separacja faktyczna (małżonkowie zamieszkują oddzielnie) nie powoduje powstania rozdzielności majątkowej między małżonkami. Natomiast w przypadku orzeczenia o separacji pomiędzy współmałżonkami powstaje z mocy prawa ustrój rozdzielności majątkowej.
Konsekwencje prawne separacji obejmują również kwestie dziedziczenia – małżonkowie nie dziedziczą po sobie nawzajem w okresie separacji. Z kolei w razie narodzin dziecka w czasie separacji, separacja nie powoduje, że mąż matki będzie uznawany za domniemanego ojca.
Kancelaria adwokacka Separacja Warszawa
- konsultacje mające na celu wyjaśnienie zawiłości co do skutków separacji i przebiegu postępowania
- przygotowanie pism procesowych- wniosek o separację, wniosek o podział majątku
- prowadzenie sprawy o separację
- negocjacje, mediacje w trakcie postępowania
Separacja – niezbędne dokumenty
Do pozwu/wniosku należy dołączyć odpisy aktów stanu cywilnego oraz potwierdzenie uiszczenia wymaganej opłaty. Jeżeli separacja ma być orzeczono na zgodny wniosek stron, to wówczas nie są wymagane dodatkowe dokumenty. W przypadku separacji spornej zawarte w pozwie tezy i żądania, w tym dotyczące alimentów, kontaktów czy władzy rodzicielskiej, winny zostać poparte konkretnymi dowodami, np. w postaci dokumentów lub zeznań świadków. Jest to uzależnione od tego, co strona chce udowodnić przed sądem. W takim przypadku postępowanie dowodowe jest zbliżone do tego, które ma miejsce podczas sprawy o rozwód.
Gdzie złożyć wniosek o separację?
Podobnie, jak w przypadku pozwu rozwodowego, wniosek o orzeczenie separacji należy złożyć w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na miejsce ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jeżeli małżonkowie nie mają stałego adresu zamieszkania, bramy jest pod uwagę sąd okręgowy według ich wspólnego miejsca pobytu. Dla przykładu, jeżeli obecnie jeden z małżonków mieszka poza granicami Polski, ale przed wyjazdem małżonkowie mieszkali wspólnie w Warszawie, właściwym sądem będzie warszawski sąd okręgowy.
Skontaktuj się z nami!
Pomoc Prawna Warszawa
ul. Wilcza 29a/lok 7
00-544 Warszawa
kancelaria@kancelariasprawrodzinnych.pl
511-260-520