Spadki Warszawa

Czym jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe reguluje zasady dziedziczenia po zmarłych członkach rodziny.

Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku

Oświadczenie może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie można złożyć przed sądem albo przed notariuszem.

Przyjęcie spadku wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza?

W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku

Dokumentem potwierdzającym nabycia spadku jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydane przez sąd albo akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. W celu przygotowania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej kancelarii adwokackiej w Warszawie. Pomoc adwokata pozwoli na szybkie rozwiązanie sprawy i uniknięcie problemów w przyszłości.

Do jakiego sądu w Warszawie należy złożyć wniosek o potwierdzenie praw do spadku?

Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku należą do właściwości sądów rejonowych. Wniosek należy złożyć do sądu ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeżeli miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, właściwy jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

W Warszawie znajduje się kilka sądów rejonowych. Każdy z nich jest właściwy miejscowo do rozpoznania spraw dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla poszczególnych dzielnic.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

Przede wszystkim należy dołączyć akt zgony spadkodawcy. Jeśli spadkodawca sporządził testament to trzeba go złożyć w sądzie albo wskazać u kogo znajduje się testament. Ponadto w przypadku dziedziczenia na podstawie ustawy trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające więzy rodzinne ze spadkodawcą (odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia).

Co to jest zachowek?

Zachowek ma na celu ochronę najbliższej rodziny spadkodawcy. Jeżeli uprawniony nie otrzymał zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

W przypadku braku testamentu, bądź pominięciu w testamencie zachęcamy do konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w sprawach z zakresu prawa spadkowego w Warszawie.

Komu przysługuje zachowek?

Zachowek zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego należy się zstępnym (dzieci, wnuki, itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli uprawniony zstępny jest małoletni powinien otrzymać dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowę wartości tego udziału.

Co to jest dział spadku?

W skrócie działem spadku nazywamy podział majątku spadkowego pomiędzy spadkobiercami. Podział spadku może być sądowy bądź umowny. 

Jeśli chodzi o umowny podział spadku, to przeprowadza się go poprzez zawarcie umowy między wszystkimi spadkobiercami. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest to, żeby wszyscy spadkobiercy byli stronami umowy o dziale spadku. Umowa o dziale spadku może być zawarta w zwykłej formie pisemnej. Jeśli jednak w skład spadku wchodzi nieruchomość, to umowa o dział spadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli zaś do spadku należy przedsiębiorstwo, to umowa o dział spadku powinna być zawarta co najmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Ale jeśli w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, to umowa o dział spadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

 Jeśli spadkobiercy nie potrafią albo nie chcą dojść do porozumienia w zakresie sposobu podzielenia spadku, to podział majątku spadkowego może nastąpić w postępowaniu sądowym. 

Na czym polega wydziedziczenie? Jak i kiedy można wydziedziczyć?

Wydziedziczenie jest jedną z instytucji prawa spadkowego. Polega na pozbawieniu zstępnych, małżonka lub rodziców prawa zachowku.

Do przyczyn wydziedziczenia należy zaliczyć uporczywe postępowanie niezgodne z zasadami współżycia społecznego, uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, a także popełnienie umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy lub osobie mu bliskiej przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci.
 

W jakich okolicznościach warto sporządzić spis inwentarza?

Spis inwentarza jest dokumentem określającym wartość majątku spadkowego i wszystkich związanych z nim długów. Dla spadkobiercy jest to także forma zabezpieczenia otrzymanych dóbr przed jakąkolwiek ingerencją potencjalnych wierzycieli.

Spis wykonuje się zasadniczo po śmierci spadkodawcy, jednak można to zrobić w dwóch sytuacjach – przed potwierdzeniem nabycia spadku oraz po nim. W przypadku sporządzenia spisu inwentarza przed stwierdzeniem nabycia spadku należy wykonać go do 6 miesięcy od śmierci.  Zaś przyjęcie spadku i późniejsze sporządzenie spisu inwentarza ma jedynie na celu szczegółowe poinformowanie o tym, jaką wartość ma przedmiotowy spadek.

Wykonaniem spisu zajmuje się komornik

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Nasi Adwokaci udzielą Państwu niezbędnych informacji i wyjaśnień.

Skontaktuj się z nami!

     

    Pomoc Prawna Warszawa
    ul. Wilcza 29a/lok 7
    00-544 Warszawa
     kancelaria@kancelariasprawrodzinnych.pl
     511-260-520

    To Top