Ustalenie miejsca pobytu Warszawa

Ustalenie miejsca pobytu Warszawa

Wśród prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych naszej Kancelarii spraw rodzinnych na szczególną uwagę zasługują postępowania w przedmiocie ustalenia miejsca pobytu małoletnich dzieci przy jednym z rodziców. Nierzadko sprawy te prowadzą do konfliktu rodziców, gdy każdy z nich czuje się rodzicem „wiodącym” dla dziecka, przy którym dziecko winno mieć pobyt stały. 

W Polsce najczęściej dzieci mają ustalone miejsce pobytu przy matce – dzieje się tak w przeważającej większości przypadków,  gdyż ojcowie zgadzają się, aby dziecko mieszkało z matką, a także z uwagi na bliższe więzi emocjonalne matek z dziećmi, niejednokrotnie wyższe kompetencje i predyspozycje wychowawcze.

Co to jest miejsce pobytu dziecka?

Zgodnie z kodeksem cywilnym:

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość (nie zaś konkretny adres), w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

 Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania jego rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
 
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców sprawujących nad nim władzę rodzicielską, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
 

Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest każdorazowe miejsce zamieszkania opiekuna.

Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

W przypadku orzeczenia o miejscu pobytu dziecka przy jednym z rodziców, drugi rodzic ma prawo i obowiązek kontaktów z dzieckiem i co do zasady jest obowiązany do łożenia alimentów na rzecz dziecka.

Jak ustalić miejsce pobytu nieletniego dziecka?

Określenie miejsca zamieszkania dziecka może nastąpić na drodze sądowej oraz na drodze pozasądowej wskutek mediacji i ugody zawartej przed mediatorem sądowym. Najczęściej dochodzi do niego w wyroku rozwodowym bądź orzeczeniu ustanawiającym separację oraz przed sądem rodzinnym w sprawie o  miejsce pobytu, która to sprawa może zostać rozpoznana na skutek złożenia wniosku przez jednego z rodziców także wraz ze sprawą o kontakty z dzieckiem.  

Do ustalenia miejsca zamieszkania dziecka więc konieczne jest złożenie wniosku. W przypadku rozwodu orzeczenie o ww. kwestii jest obowiązkowym elementem wyroku.

Postanowienie o miejscu zamieszkania małoletniego może podlegać zmianom z uwagi na dobro dziecka.

Warto swoją sprawę powierzyć pełnomocnikowi z kancelarii adwokackiej, którzy sporządzi prawidłowy wniosek – bez braków formalnych, ponadto powoła on odpowiednie dowody i zawrze we wniosku odpowiednie żądania.

Sam wniosek dotyczący ww. istotnej sprawy dziecka warto skonsultować z doświadczonym adwokatem. Argumenty wniosku winny odnosić się do faktycznej sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Powinny dotyczyć tego, dlaczego dziecko powinno zamieszkiwać w miejscu zamieszkania rodzica, koncentrować się m.in. na predyspozycjach wychowawczych, więzi tego rodzica z dzieckiem i preferencji samego dziecka co do ustalenia miejsca zamieszkania.

Jeśli sąd uzna, że zachodzi potrzeba zasięgnięcia wiadomości specjalnych (zgodnie z art. 278 k.p.c.), wówczas może zwrócić się do OZSS celem wydania stosownej opinii.

Do wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka trzeba dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka w oryginale.

Nasi prawnicy zapewniają doradztwo prawne i prowadzenie sprawy. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią celem umówienia konsultacji.

Skontaktuj się z nami!

     

    Pomoc Prawna Warszawa
    ul. Wilcza 29a/lok 7
    00-544 Warszawa
     kancelaria@kancelariasprawrodzinnych.pl
     511-260-520

    To Top